Aké solárne panely si vybrať?

Fotovoltaika sa vám oplatí, musíte si však zvoliť správny typ. V prvom rade ide o to, či nám má slnko vyrábať teplú vodu alebo elektriku. V prípade fotovoltaických panelov sa slnečná energia premieňa na elektriku, ktorá sa následne ihneď spotrebuje alebo uchováva.

Vyrobiť elektriku zo slnka sa dá viacerými spôsobmi, ktoré však skrývajú svoje skryté nástrahy.

Ušetrite vďaka technologickému pokroku

Strecha, ktorá vyrába elektrinu!

Aké solárne panely si vybrať?

Aké solárne panely existujú? Na čo si dať pozor?

Sklon strechy

Nosnosť strechy

Otočenie nehnuteľnosti

Vietor

Typ strechy

Živostnosť

Existuje niekoľko typov fotovoltaických panelov. Vhodnosť musí jednoznačne posúdiť odborník. Pozor však na nástrahy. Aj na prvý pohľad dobré riešenie v sebe skrýva nemalé riziká, o ktorých sa vám dodávateľ nemusí zmieniť:

Aké solárne panely si vybrať?

Nadstrešný systém na konzolách

Solárne panely sa dodávajú vo formáte fotovoltaických panelov montovaných v rámoch na pôvodnú strešnú krytinu

 NEVÝHODY:

  • Vysoká hmotnosť podpornej konštrukcie
  • Obmedzené množstvo panelov, ktoré možno na strechu nainštalovať


Aké solárne panely si vybrať?

Fotovoltaické panely na stojanoch

Tento systém využíva opornú konštrukciu z kovových stojanov, ktoré umožňujú postaviť panely vo vhodnom uhle tak, aby bolo možné využiť čo najväčšie množstvo priamej slnečnej energie. 

 NEVÝHODY:

  • Vysoká hmotnosť konštrukcie
  • Veľká záťaž nárazového vetra
  • Obmedzené množstvo panelov, ktoré možno nainštalovať


Aké solárne panely si vybrať?

Laminovaná vrstva priamo na streche

Známy je aj fotovoltaický systém využívajúci priamo strešnú krytinu, na ktorej je nalaminovaná tenká fotovoltaická vrstva.

 NEVÝHODY:

  • Veľké množstvo elektrických spojov
  • Riziko znefunkčnenia vplyvom poveternostných podmienok

Ušetrite vďaka technologickému pokroku

Strecha, ktorá vyrába elektrinu!

Najlepšie umiestnenie fotovoltaických panelov v našich zemepisných šírkach je, ak panely otočíte smerom na juh pri sklone približne 30°.
Náklady na fungovanie už zapojenej fotovoltaiky sú nízke, každý by si však mal spočítať, či sa mu investícia do kúpy a zapojenia oplatí. Sú totiž miesta, kde podmienky na fotovoltaiku nie sú zrovna ideálne . Niektorí predajcovia vám radi odporúčia typy panelov a konštrukcií, ktoré panely nasmerujú na správne miesto, To nielen zvýši cenu, ale prináša aj riziká spojené s váhou konštrukcie a vetrom.
Veľkým problémom spojeným s fotovoltaickými panelmi je aj váha-konštrukcie, ktorá môže poškodiť strechu. Ak by sa tak stalo, draho vás vyjde nielen za rekonštrukcia strechy, ale náklady na inštaláciu fotovoltaických panelov tak zaplatíte rovno dvakrát.
Na väčšinu domov sa preto odporúča investovať do ultraľahkých verzií – krytiny, ktorá má fotovoltaiku zabudovanú v sebe.
Ak riešite fotovoltaiku spolu s novou strechou alebo rekonštrukciou strechy, v tom prípade už naozaj nie je nad čím váhať. Jednoducho výrazne znížite náklady a súčasne si zabezpečíte ľahkú a stabilnú strechu, ktorá rovno vyrobí aj elektrickú energiu.